OIKOS – MINIMALIZM, PROSTOTA i ELEGANCJA - Novatop

OIKOS – MINIMALIZM, PROSTOTA i ELEGANCJA

Unikalny zespół 20 przyjaznych dla środowiska domków OIKOS w Chorwacji wybudowany z użyciem płyty wielowarstwowej NOVATOP.

W atrakcyjnej turystycznie miejscowości letniskowej Drage na południe od Zadaru powstał w tym roku nowy ekoresort Buqez, który oferuje swoim gościom spokojny urlop na plaży z dala od hałaśliwych ośrodków turystycznych. W resorcie powstało dwadzieścia domków drewnianych OIKOS, które mogą się pochwalić doskonałym rozwiązaniem i ekologiczną konstrukcją, idealnymi właściwościami termoizolacyjnymi i wyjątkowo zdrowym środowiskiem wewnętrznym. Cały resort dzięki systemowi korzystającemu z odnawialnych źródeł energii, surowo kontrolowanemu zużyciu wody i ekologicznemu postępowaniu z odpadami emituje do atmosfery minimalne ilości związków węgla.

EKOLOGICZNE I ZRÓWNOWAŻONE

Konstrukcja OIKOS wykonana ze zrównoważonych materiałów przyjaznych dla środowiska jest wykonana tak, aby wytrzymała jak najdłużej. Konstrukcja szkieletowa i słupki jest od wewnątrz pokryta świerkową płytą wielowarstwową NOVATOP, która podkreśla unikalny charakter całego projektu i przyczynia się do regulacji klimatu we wnętrzu. Konstrukcja ścian z wykorzystaniem izolacji na bazie włókien drewnianych i celulozy przyczynia się do tego, aby małe budynki usytuowane nad gorącym brzegiem nie przegrzewały się. Drewniane elewacje są zabezpieczone japońską techniką Shou Sugi Ban polegającą na opalaniu, ręcznym szczotkowaniu i olejowaniu drewna, które potem nie musi już być konserwowane i dodatkowo chronione przed owadami i grzybem. Każdy domek ma powierzchnię 36 m2 i zewnętrzny taras.

Jeżeli chcieliby Państwo sprawdzić, jak się mieszka w takich nowoczesnych domkach, to można je tu po prostu wynająć – resort jest czynny przez cały rok. Kolejną możliwością jest oczywiście zakup takiego domku.

Projekt: OIKOS HOUSINGEkoresort Buqez
Foto: Monika Janković i Mark Krupa